Blog

Facebook Lite rekor kullaniciya ulasti

Facebook tarafindan gelismekte olan ülkelerdeki kullanimi artirmak amaciyla 2015 yilinda sunulan Facebook Lite, toplamda 200 milyon kullaniciya ulasti. Küçük boyutlariyla dikkatleri çeken ve Facebook uygulamasina oranla oldukça hizli olan Facebook Lite, geçtigimiz Mart ayinda 100 milyon kullaniciya ulasmisti. Özellikle giris seviyesi Android telefonlar için tasarlanan Facebook Lite, belli bölgelerden kazanilan gelirleri de büyük oranda arttirdi.

Lite uygulamasi sayesinde Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika/Kanada bölgelerinin disinda kalan bölgelerden toplanan gelirlerini yüzde 52 oraninda arttiran Facebook, 2016’nin son çeyreginde bu bölgelerden elde ettigi geliri 839 milyon dolar seviyelerine kadar çikmis.

Kullanici basina kazandigi gelirleri de yüzde 28 oraninda arttiran Facebook Lite, 2017 itibariyle her kullanicisindan 1.41 dolar kazaniyor. Internet baglantisinin ve alim gücünün kötü oldugu ülkeler de bile rahatça kullanilabilen Facebook Lite, Facebook’u rakiplerinin bir adim önüne tasiyor. Bunun nedeni ise ayni bölgelerdeki baglanti problemleri nedeniyle Facebook’a rakip olan Snapchat ve Twitter gibi uygulamalarin rahatça kullanilamamasi.

Ilk etapta Banglades, Vietnam, Nijerya, Nepal, Güney Afrika, Sudan, Sri Lanka ve Zimbabve için kullanima sunulan uygulama, ilerleyen aylarda ülkemiz de dahil olmak üzere pek çok ülke tarafindan kullanilmaya baslanmisti. 2017 itibariyle Israil, Italya, Birlesik Arap Emirlikleri ve Güney Kore için de kullanima sunulan Facebook Lite, toplamda 150 ülke için kullanimda. Dilerseniz Facebook Lite uygulamasini buradan indirebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

(0) Yorum

Yorum Yapın